Okularnik kontra słońce – soczewki fotochromowe

W ciągu ostatnich kilkunastu lat świadomość społeczeństwa na temat ochrony zdrowia naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV znacznie wzrosła. W dzisiejszych czasach, coraz bardziej rozwijających się technologicznie, ochrona wzroku staje się banalnie prosta i łatwo dostępna dla każdego. Osoby, które na co dzień muszą nosić okulary, mogą odwiedzić swój salon optyczny i zakupić okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy jest to nasza zapasowa para okularów, używana tylko i wyłącznie na zewnątrz np. do jazdy samochodem, do jazdy rowerem czy zwykłego spaceru. Często kilkukrotna zmiana okularów w ciągu jednego dnia na te białe i zaciemnione bywa niezwykle męcząca. Należy również pamiętać, by zawsze obie pary mieć przy sobie. Istnieje jednak rozwiązanie, które łączy oba typy soczewek w jednej parze okularów i jest to coraz modniejsze i powszechniejsze rozwiązanie. Mowa tu oczywiście o soczewkach fotochromowych.

Okulary fotochromowe – co to właściwie jest?

Soczewki fotochromowe to połączenie dwóch par okularów w jedną. Będąc np. w domu, czyli w pomieszczeniu odseparowanym od promieniowania słonecznego, soczewki są białe i przejrzyste. Wychodząc na świeże powietrze, zarówno latem jak i zimą, padają na nas fale elektromagnetyczne, które docierają do nas ze Słońca. Właśnie te fale, nazywane promieniowaniem UV, reagują ze szkłami fotochromatycznymi, powodując ich automatyczne zaciemnienie się. Stopień tego zaciemnienia zależy od natężenia światła słonecznego. W bardziej pochmurny dzień soczewki będą miały około 70% zabarwienia, a przy ładniejszej pogodzie przyciemnią się nawet do 85%. Po powrocie do pomieszczenia, z dala od światła słonecznego, soczewki zaczną się odbarwiać do swojej początkowej przejrzystości.
Podczas tego szybkiego przejścia, zostaje zachowana całkowita ochrona przed promieniowaniem UV, dzięki czemu soczewki fotochromowe w znacznym stopniu zapobiegają uszkodzeniom struktur oka i starzeniu się wzroku oraz spowalniają rozwój chorób oczu, np zaćmy.

Rodzaje soczewek fotochromowych

Każda firma produkująca korekcyjne soczewki okularowe ma w swojej ofercie przynajmniej trzy różne rodzaje soczewek fotochromowych, które różnią się od siebie wieloma czynnikami:

1. Ekonomiczne soczewki fotochromowe starszej generacji.

Charakteryzują się wstępnym zabarwieniem soczewki w pomieszczeniu na poziomie 6-12% i wolniejszym czasem reakcji odbarwiania się soczewki. Ich konstrukcja zapewnia dobrą przejrzystość oraz komfort widzenia. Zazwyczaj dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych: brązowej i szarej. Istnieje możliwość wyboru soczewek z powłoką redukującą odblaski. W zależności od firmy soczewki te mają różne nazwy produktowe:
• Hoya: Hilux Solio II
• Essilor i JZO: Acclimates

2. Soczewki fotochromowe nowszej generacji.

Wstępne zabarwienie soczewki wynosi około 5% zabarwienia. Są to soczewki niezwykle przejrzyste, oferujące rewelacyjny kontrast widzenia i redukcję niechcianych odblasków. Mają szybki czas reakcji, a wchodząc w okularach do pomieszczenia odbarwiają się w ciągu kilku minut. Zazwyczaj dostępne w trzech magazynowych kolorach: brązowym, szarym i szaro-zielonym oraz w wersji recepturowej w dodatkowych czterech kolorach. W zależności od firmy soczewki te mają różne nazwy produktowe:
• Hoya: Hilux Sensity
• Essilor i JZO: Transitions Signature VII

3. Soczewki fotochromowe najnowszej generacji do jazdy samochodem.

Charakteryzują się niezwykle szybką reakcją na światło i bardzo dobrą dynamiką odbarwiania. Ich niezmienna efektywność działania gwarantuje komfortowe użytkowanie o każdej porze roku. Są to najciemniejsze soczewki fotochromowe, chroniące przed najjaśniejszym światłem słonecznym i jako jedyne zabarwiają się za szybą samochodu, uzyskując około 50% możliwości swojego zabarwienia. Oferowane są w takiej samej kolorystyce jak soczewki fotochromowe nowszej generacji. W zależności od firmy soczewki te mają różne nazwy produktowe:
• Hoya: Hilux Sensity Dark
• Essilor i JZO: Transitions XTRActive

4. Ciekawostka

W odpowiedzi na potrzeby użytkowników ceniących najnowsze trendy modowe stworzono niezwykłe soczewki fotochromatyczne, które w pomieszczeniu są soczewkami przejrzystymi o wstępnym zabarwieniu około 5%, a w świetle słonecznym, w stanie zaciemnienia stają się intensywnie lustrzane. Są one dostępne nawet w 16 różnych lustrzanych wersjach kolorystycznych na brązowym i szarym zabarwieniu. W zależności od firmy soczewki te mają różne nazwy produktowe:
• Hoya: Hilux Sensity Shine
• Essilor i JZO: Transitions XTRActive Style Mirrors

Podsumowując…

Dlaczego warto zdecydować się na okulary z soczewkami fotochromatycznymi? Przede wszystkim kupując jedną parę okularów, która spełnia funkcję 2w1, oszczędzamy pieniądze. Gdy wyjdzie słońce, nie musimy mrużyć oczu czy szukać drugiej zapasowej, przeciwsłonecznej pary. Szkła fotochromowe dopasowują się stopniem swojego zabarwienia do panujących warunków pogodowych, zapewniając najwyższy komfort i wygodę użytkowania. Każde fotochromy, niezależnie od generacji czy ceny, posiadają ciągłą, pełną ochronę przeciw szkodliwemu promieniowaniu słonecznemu UV, dzięki czemu nasze oczy są chronione przez cały dzień.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu, dowiedz się więcej, Twój Optyk Online – Okularove.pl to sprawdzone źródło informacji.