
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, związanym z panującą na całym świecie pandemią wirusa COVID-19, od 16 kwietnia 2020 roku w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Maseczka ochronna stała się dla nas codziennością i czy chcemy, czy nie, musimy się odnaleźć w tej nowej dla nas wszystkich rzeczywistości, tym bardziej, że nie wiemy jak długo taki stan potrwa.
Samo noszenie maseczki nie jest zbyt skomplikowane, jednak w zestawieniu z okularami korekcyjnymi bardzo często pojawia się problem, z którym okularnicy mieli do tej pory do czynienia głównie zimą np. podczas wchodzenia do nagrzanych pomieszczeń. O czym mowa? Oczywiście o parujących szkłach!
Problem ten jest o tyle złożony, że ma na niego wpływ kilka niezależnych od siebie czynników. Poniżej przedstawimy skuteczne rozwiązania, które pomogą zredukować parowanie okularów w trakcie użytkowania maseczki ochronnej.
Przede wszystkim maseczka!
Wybór i właściwe założenie maski ochronnej to 80% sukcesu. Należy pamiętać, że okulary zaczynają parować w momencie kiedy z naszych dróg oddechowych wydostaje się ciepłe powietrze i znajduje ujście w górnej części maseczki. Dlatego tak ważną funkcję pełnią wszywane w maskę druciki. Pozwalają one na jej odpowiednie wyprofilowanie przy nosie, tak, aby jak najszczelniej przylegała do twarzy i powietrze nie wydostawało się w kierunku okularów. Drugą ważną rzeczą, o której należy pamiętać to to, że okulary zawsze zakładamy na maseczkę, a nie odwrotnie.
Oprawa korekcyjna i soczewki, a parowanie okularów
Jeżeli pomimo dobrze założonej maseczki soczewki nadal parują, to należy się zastanowić, czy problem nie leży po stronie okularów.
Pierwszą ważną rzeczą jest właściwe dopasowanie okularów do twarzy. Jeżeli okulary korekcyjne są zbyt blisko oka lub stykają się z policzkami, to zaburzona jest właściwa cyrkulacja powietrza, czego skutkiem jest zwiększone parowanie okularów. W takim wypadku, o ile to możliwe, można udać się do salonu optycznego i poprosić o wyprofilowanie oprawy tak, aby delikatnie odsunąć ją od twarzy. W przypadku okularów na noskach nie powinno to stanowić większego problemu.
Drugim ważnym elementem są zastosowane w okularach soczewki korekcyjne. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów o różnych powłokach, spełniających rozmaite funkcje. Na parowanie okularów będzie miała wpływ obecność powłoki oleofobowej, a dokładnie rzecz ujmując jej brak, który skutkuje dłuższym utrzymywaniem się pary na powierzchni soczewek, co jest niezwykle uciążliwe i meczące, zwłaszcza przy korzystaniu z maseczki ochronnej.
W perspektywie czasu warto rozważyć wymianę szkieł korekcyjnych, natomiast doraźnym i skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie płynów czyszczących zmniejszających parowanie soczewek.
Płyn anti-fog redukujący parowanie soczewek
Płyny anti-fog to rodzina produktów, które oprócz właściwości czyszczących, chronią okulary przed zaparowywaniem, bez względu na warunki użytkowania. To świetne rozwiązanie dla osób zmagających się z tym kłopotem nie tylko zimą, ale i w obecnej sytuacji, gdy noszenie maseczki ochronnej może nasilać ten problem.
Na rynku dostępnych jest wiele mniej lub bardziej skutecznych płynów tego typu. Nasz optyk online Okularove rekomenduje obecne już od lat na rynku płyny Hayne Mist Anti-Fog Lens Cleaner oraz Chemax 2. Płyny te wybierane są nie tylko przez użytkowników okularów korekcyjnych, ale również przez narciarzy do zabezpieczania gogli narciarskich.
Nasz sklep internetowy Okularove.pl posiada w ofercie płyny zmniejszające zaparowywanie, które możesz otrzymać już w ciągu jednego dnia od daty złożenia zamówienia, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Kliknij w link Hayne Mist Anti-Fog Lens Cleaner oraz Chemx 2 i dowiedz się więcej 🙂