Czy gdyby 20 lat temu ktoś powiedział Wam, że w 2019 roku będzie można kupić okulary korekcyjne przez Internet, uwierzylibyście? Pewnie nie 🙂 A oto mamy 2019 rok, tak wysoko rozwinięty pod względem technologicznym, że przez Internet można kupić niemal wszystko, nawet okulary korekcyjne. W tym celu nie trzeba nawet wychodzić z domu. Jak to zrobić? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem, który ma na celu zapoznanie Was z tą procedurą.
Po pierwsze: recepta okularowa
Chcąc kupić okulary korekcyjne przez Internet, musicie posiadać wiedzę na temat aktualnej wady wzroku. Jeżeli obecne okulary robiliście ponad 2 lata temu, zalecalibyśmy wybranie się do optometrysty bądź lekarza okulisty, w celu profilaktycznego badania, czy wada nie uległa zmianie. Aby optyk online mógł bez problemu zrealizować Twoje zamówienie, potrzebne będą takie parametry jak:
⦁ moc sferyczna soczewki (sfera)
⦁ moc cylindryczna soczewki (cylinder)
⦁ oś danego cylindra (oś)
⦁ rozstaw źrenic (odległość źrenic w milimetrach) mierzony osobno dla każdego oka
Poniżej przedstawiono przykładową receptę na okulary korekcyjne. Oko prawe jest okiem wymagającym korekcji astygmatycznej, więc aby recepta była kompletna należy podać parametry: cylinder + oś, oko lewe wymaga korekcji sferycznej, więc należy podać parametr: sfera. Podczas zamawiania okularów przez Internet warto również dodać, czy mają to być okulary do dali (do chodzenia) czy do bliży (do czytania).
Jan Kowalski
Moce do dali:
OP: -1,00/-0,75 x 30°
OL: -1,25
PD OP: 30,0
PD OL: 33,0
Moce do bliży:
OP: +0,50/-0,75 x 30°
OL: +0,25
PD OP: 28,0
PD OL: 31,0
Po drugie: rozstaw źrenic
Podany wyżej przykład to idealny przykład recepty okularowej. Znajdują się na niej wszystkie potrzebne parametry. Niestety nie zawsze mamy taką sytuację. Najczęściej brakuje rozstawu źrenic, albo jest on podany jako suma dla oka prawego i lewego. Aby okulary były prawidłowo wykonane pod kątem optycznym, potrzebne są wartości rozstawu osobno dla każdego oka. Co zrobić, gdy okulista nie uwzględnił tego parametru? Rozwiązań jest kilka:
⦁ Możecie sprawdzić starsze recepty okulistyczne lub poprzednie zlecenia na okulary. Być może na którymś z tych dokumentów znajdziecie potrzebne liczby.
⦁ Istnieje możliwość wysłania do naszych salonów stacjonarnych swoich obecnych okularów. Salon optyczny bez problemu, na specjalistycznych urządzeniach, zmierzy potrzebne wartości.
⦁ Ostatecznie taki pomiar możecie wykonać samodzielnie w domu. W tym celu będziecie potrzebować linijki i pomocy domownika. Aby pomiar był jak najbardziej wiarygodny, należy stanąć w swobodnej pozycji, naturalnie unieść głowę i wpatrywać się w przedmiot oddalony o co najmniej 2 metry. Osoba, która Wam pomaga powinna złapać linijkę i przyłożyć ją do Waszego czoła. Środek linijki ustawić na środku nosa. Należy odczytać odległość od środka nosa do środka źrenicy każdego oka.
Po trzecie: wybór oprawki
Dobierając oprawy należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych wymiarów, od których zależy to, jak oprawa leży na twarzy. Aby Wasz internetowy wybór był jak najbardziej trafny, polecamy sprawdzić te parametry na dotychczas noszonych okularach. Znajdują się one najczęściej na wewnętrznej stronie zausznika. Standardowy zapis np. 52☐16-145 to właśnie oznaczenie tych wymiarów. Pierwsza liczba “52” oznacza szerokość soczewki, druga “16” – szerokość mostka, a ostatnia “145” – długość zauszników. Liczby te podają wymiary danych elementów oprawy w milimetrach. Warto dodatkowo zmierzyć wysokość soczewki za pomocą zwykłej linijki, gdyż kupując nowe oprawy o większej wysokości w stosunku do poprzednich okularów, ryzykujemy, że będzie ona opierała się na policzkach i nie będzie wygodna.
Musimy jednak pamiętać, że nawet najdokładniejsze zmierzenie dotychczasowych oprawek i zamówienie innych o identycznych wymiarach, nie gwarantuje, że nowa oprawa będzie leżała tak samo jak poprzednia. Dlaczego? Wpływa na to chociażby kąt jej nachylenia czy panorama oprawy.
Jeżeli jesteście użytkownikami okularów już od jakiegoś czasu, pewnie wiecie w jakim kształcie czujecie się najlepiej. Wybierając pierwsze okulary warto przed dokonaniem wyboru przymierzyć większą ilość oprawy, w różnych kształtach, po to by samemu ocenić w czym czujemy się dobrze, a w czym kompletnie na odwrót. Jeżeli zdecydujemy się np. na okrągłe oprawki, bo są aktualnie najmodniejsze, a nie będziemy się w nich czuli komfortowo, to okulary wylądują w szufladzie.
Warto zwrócić uwagę na kolorystykę, w której czujecie się dobrze, albo która dobrze pasuje do Waszego typu urody. Osoby o ciemniejszej karnacji i brązowych oczach dobrze będą wyglądały w ciepłych tonacjach, np. odcieniach zieleni czy brązu. Do osób o jasnej karnacji z niebieskimi i szarymi oczami pasują oprawy o zimnej kolorystyce, np. w odcieniach granatowych, fioletowych czy szarych.
Podsumowując…
Czy kupowanie okularów przez Internet jest bezpieczne? Owszem jest, ale pod warunkiem, że optyk, który wykonuje Państwa okulary na podstawie podanej recepty, ma w tym doświadczenie. Zajmujemy się optyką już od 19 lat i stało się to naszą pasją. Możemy Państwa zapewnić, że wykonane przez nas okulary zamówione przez Internet, będą wykonane zgodnie ze sztuką optyczną, tak aby cieszyły i służyły latami. Przypominamy również, że zwrotom nie podlegają zamówione przez Internet okulary ze szkłami korekcyjnymi, gdyż według Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych okulary korekcyjne, czyli oprawa okularowa połączona z indywidualnymi szkłami leczniczymi, są wyrobem medycznym niepodlegającym zwrotom.